استاد محمود فرشچیان

استاد محمود فرشچیان در سال ۱۳۰۸ در اصفهان متولد شد. پدرش که مردی هنردوست بود، با توجه به اشتیاق فرزند به هنر نقاشی، او را به کارگاه استاد “حاج میرزاآقا امامی” هدایت کرد. او سپس در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان از استاد «عیسی بهادری» تعلیم گرفت. پس از پایان این دوره به اروپا رفت و چند سالی در آن جا به مطالعه و بررسی آثار نقاشان برجسته غرب پرداخت و در نتیجه ی همین مطالعات بود که به رهیافتی تازه از هنر نقاشان با معیارهای جهانی رسید.

وی پس از این که به ایران بازگشت، کار خود را در اداره کل هنرهای زیبای تهران شروع کرد و بعد از مدتی به مدیریت اداره هنرهای ملی و استادی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزیده شد. در این میان با کار و تلاش مداوم و خلق آثار شگفت‌انگیز، آوازه هنری او در ایران و در فراسوی مرزها گسترش یافت.

استاد فرشچیان در حوزه نقاشی ایرانی، به وجود آورنده سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با ابداع شیوه‌های نو، قابلیت و کارایی نقاشی ایرانی را ا بیشتر نموده است. وی این هنر را غنا بخشید و از حالت الزامیِ یک پدیده متکی به شعر و ادبیات رها ساخت و رسالت و ارزشی در حد و اندازه ی دیگر هنرها در نقاشی ایرانی پدید آورد. نقاشی‌های استاد فرشچیان آمیزه دل پذیری از اصالت و نوآوری می باشد. او با خطوط روان و ترکیب‌بندی‌های ظریف و مدور، راز و رمزها و اشارات درونی نهفته را در آثار خود به وجود می‌آورد. در همین حال با نوآوری در گزینش موضوع و پرداخت اثر به گستره‌ای فراتر از قالب‌های رایج می‌رسد. رنگ‌های تابناک و مواجی که در آثار استاد به چشم می خورد، نشانه ای از ابتکار است که افسانه‌ای به نظر می‌رسد.

استاد فرشچیان دارای آثار بسیار زیاد و فاخری می باشد. آثار او در بیش از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران و کشورهای دیگر برپا شده و با استقبال فراوانی مواجه شده است. برگزاری نمایشگاه‌های پی‌درپی نشان دهنده شهرت ایشان در گستره جهانی است؛ به نحوی که کتابخانه‌ها و موزه ها و مجموعه‌داران شخصی و هنردوستان به داشتن قطعه‌ای از آثار او افتخار می کنند.

با تأسیس موزه فرشچیان در مجموعه فرهنگی-تاریخی سعدآباد تهران، سازمان میراث فرهنگی کشور بر آن شد تا فرصتی برای عموم هموطنان  و هنردوستان جهان فراهم آورد تا از آثار این هنرمند بزرگ در یک مجموعه زیبا بازدید نمایند. در این موزه بالغ بر هفتاد اثر از آثار استاد گردآوری شده است.

همچنین طراحی‌های ضریح مطهر و منور حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و ثامن‌ الائمه حضرت امام رضا (ع) به قلم ماندگار و با کفایت استاد فرشچیان صورت گرفته است که این نقوش زرین، یادمانی خجسته در تاریخ فرهنگ و هنر ایران می باشد که استاد به صورت افتخاری انجام داده است.

البته این تنها گوشه ای از زندگی نامه و فعالیت های این استاد هنرمند بود. او فعالیت های بسیار زیادی داشته و آثار گران قدر زیادی از خود بر جای گذاشته است و همچنین افتخارات بسیاری نیز کسب نموده است.