اقلیم و آب و هوای اصفهان

اصفهان در منطقه‌ای نیمه بیابانی در مرکز ایران و در کنار زاینده رود قرار گرفته است. زاینده‌رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران از کوه‌های مرکزی ایران در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و به باتلاق گاوخونی می ریزد.

اقلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تأثیر گرفته و در جنوب به دلیل وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره‌مند است. آب و هوای اصفهان به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی دارد.  خصوصا در سال های اخیر که میزان بارش ها نسبت به دهه های قبل کاهش نسبتا زیادی داشته و باعث بروز مشکلاتی در بخش های مختلف شهرستان شده است و حتی باعث شده که زاینده رود در فصول خاص و به طور مقطعی جریان داشته باشد. حداکثر درجه حرارت در تابستان حدود ۴۰ درجه سانتی گراد است که تابستان هایی گرم و خشک را به وجود می آورد.

البته ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که در سال های اخیر، اصفهان همچون بعضی از کلانشهرهای کشور، در مقاطعی از سال (غالبا در پاییز) با آلودگی شدید مواجه است. با توجه به پدیده وارونگی دما که در فصل پاییز بیشتر اتفاق می افتد و همچنین مسئله دود ناشی از  انبوه خودروها و صنایع و … که در کلانشهرهایی مانند اصفهان وجود دارند و همچنین با توجه به کاهش بارندگی ها در اصفهان، هوای این کلانشهر در فصل پاییز و مقاطعی از زمستان اوضاع نامساعدی دارد و غالبا در حالت “ناسالم” یا گاهی اوقات در حالت “هشدار برای گروه های حساس” می باشد.