باشگاه های فوتبال اصفهان

از دهه های گذشته، چند باشگاه فوتبال اصفهانی در عرصه فوتبال حرفه ای کشورمان حضور داشته اند. اما بدون شک، شناخته شده ترین باشگاه های فوتبال اصفهان در دهه های اخیر، دو باشگاه فولاد مبارکه سپاهان و ذوب آهن اصفهان می باشند. این دو باشگاه افتخارات زیادی در فوتبال کشورمان کسب کرده اند.

باشگاه سپاهان سابقه ۵ بار قهرمانی لیگ برتر کشورمان را در کارنامه خود دارد. از زمانی که سطح اول فوتبال کشورمان با نام “لیگ برتر” شناخته می شود، این باشگاه با ۵ قهرمانی در رقابت های لیگ برتر، به عنوان پرافتخارترین باشگاه کشورمان از این حیث شناخته می شود. سپاهان همچنین ۴ بار قهرمان جام حذفی کشورمان شده است. اوج افتخارات تیم فوتبال سپاهان، نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۰۷ میلادی و راه یابی به مسابقات جام باشگاه های جهان به عنوان تنها تیم تاریخ ایران می باشد.

دیگر تیم معروف فوتبال اصفهان، تیم ذوب آهن می باشد. این باشگاه هم ۴ بار قهرمانی جام حذفی فوتبال کشورمان را کسب کرده است. این باشگاه اگرچه توانسته تا آستانه قهرمانی در لیگ برتر هم پیش رود، ولی هرگز موفق به این افتخار نشده است. اوج افتخارات ذوب آهن نیز نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۰ میلادی است.